top of page
©_Paweł_Zygmunt_Bracia_1000px_copy.jpg

Wyróżnienie

Paweł Zygmunt

Bracia

Zdjęcie wykonane podczas wyprawy na południowe wybrzeże Irlandii; przedstawia skały przybrzeżne na wybrzeżu Atlantyku, które powstały wskutek erozji a także poprzez działalność człowieka - znajdowały się tu kopalnie miedzi. Miedź wydobywana była ze skalistych klifów z powodu łatwej dostępności.

Dotarcie na miejsce było dość trudne, wymagało zejścia po bardzo stromym 50-metrowym zboczu. Gdy dotarłem już bezpiecznie na miejsce, znalazłem się na niewielkiej, uroczej, pełnej skał plaży. Wspiąłem się na jedną z nich i rozpocząłem fotografowanie. Postanowiłem wyodrębnić dwie skały z otoczenia. Ponieważ pogoda była kiepska, uznałem, że najlepiej będzie, jeśli zdjęcie zostanie czarno-białe. Użyłem bardzo długiej ekspozycji, aby dodać zdjęciu charakteru – „zamrozić” wodę i nadać ruchu chmurom.

Obraz został wyostrzony i skadrowany. Usunąłem kolor i dodałem kontrast. Użyłem również kilku gradientów. Przy pomocy pędzla podkreśliłem cienie i jasne fragmenty zdjęcia.

Nikon D810 + Sigma 24-70 mm f/2.8 EX DG HSM ustawiony na 40 mm + 2 filtry Lee: graduacyjny ND 0.9 i ND 10; 1/77 sek., f 22; ISO 64.

Statyw Manfrotto 058B z głowicą Manfrotto 498.

bottom of page