top of page
©_Daniel_Kopacz_-_Flirciara_1000_px_copy

Wyróżnienie

Daniel Kopacz

Flirciara

Letnie popołudnie postanowiłem spędzić na polach za wsią, próbując swoich sił w fotografowaniu rui saren.

Słoneczny dzień dawał możliwości dobrego światła aż do zachodu słońca. Spacerując wśród pól, przeczesywałem wzrokiem teren w poszukiwaniu modeli. Z odległości ok. 200m zauważyłem sarnę żerującą w zbożu. Schowałem się w uprawie kukurydzy, żeby spokojnie ocenić sytuację. Wiejący mocny wiatr był mi bardzo pomocny. Wiedziałem, że kołyszące się na wietrze trawy ułatwią mi zbliżenie się do zwierzęcia. Rozpocząłem mozolne podkradanie. Po 20 minutach byłem kilkanaście kroków od obiektu. Cierpliwie czekałem na moment, kiedy sarna ustawi się naprzeciw zachodzącego słońca. Przełączyłem aparat na tryb cichych zdjęć i rozpocząłem fotografowanie. Okazało się, że na jednym z seryjnych zdjęć udało się uchwycić moment, kiedy sarna przymyka „zalotnie” jedno oko.

Sarna (Capreolus capreolus) jest w Polsce gatunkiem pospolitym, podlega sezonowej ochronie łownej. W Czerwonej Księdze IUCN nosi miano gatunku najmniejszej troski (LC – Least Concern).

Miejsce: Gmina Radłów – małopolskie.

Proces obróbki cyfrowej: ocieplenie balansu bieli, ekspozycja -0,3EV, kontrast +14, cienie -55, czernie -19, saturacja +6.

 

Canon EOS 7D Mark II + Canon EF 300mm 1:2,8 L IS + Canon Extender EF 1,4 III; 1/640 sek., f 5,6, -0,3 EV; ISO 640.

Monopod Manfrotto 679B, snajperski szal maskujący, maskująca kominiarka i rękawice.

bottom of page