top of page
© Wieńczysław Rak STARCIE 1000 px.jpg

Wyróżnienie

Wieńczysław Rak

Starcie

Jelenie szlachetne (Cervus elaphus) - gatunek nie jest zagrożony; posiada status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych, w Polsce jest zwierzęciem łownym z okresem ochronnym.

Zdjęcie zrobione w okolicach Czermnicy w Zachodniopomorskiem.

W ten wrześniowy dzień, postanowiliśmy z kolegą sprawdzić nasze ulubione miejsce do obserwowania jeleni. Na miejscu okazało się, że tylko kawałek śródleśnej łąki jest wykoszony i nie będzie miejsca dla dwóch fotografów. Ustąpiłem miejsca koledze i poszukałem szczęścia w lesie. Bezskutecznie przeszedłem kilka kilometrów, szukając dobrego miejsca do zasiadki. Gdy przysiadłem na pniu, żeby zerknąć na mapę, za moimi plecami „odezwał się" jeleń. Słysząc, że kieruje się w moją stronę, natychmiast zacząłem rozstawiać sprzęt. Wiatr był sprzyjający a byk był coraz bliżej, w pewnym momencie zmienił ryk na odgłosy przypominające szczekanie. Myślałem, że mnie usłyszał lub co gorsza, zobaczył. Jednak po chwili, na jego wyzwanie odpowiedział drugi byk. Kilka minut później zobaczyłem dwa byki w marszu równoległym, kierujące się prosto na mnie. Wolnym krokiem zbliżyły się na odległość kilku metrów. Odrywając oko od wizjera, wykonałem ruch na tyle duży, że natychmiast został dostrzeżony przez jednego z nich, który zerwał się do ucieczki. To był klucz do mojego sukcesu: drugi byk odebrał nagły zryw rywala jako atak, na który natychmiast zareagował. Rozpoczęła się walka…

W pliku RAW poprawiłem kadrowanie oraz balans bieli (temperatura 5850K,Tinta +22), skorygowałem światła i cienie, dodałem nasycenie i jaskrawość kolorów i zapisałem jako plik TIFF. Następnie usunąłem szum, zmniejszyłem rozmiar, poprawiłem kolory oraz delikatnie wyostrzyłem gotowe zdjęcie, które zarchiwizowałem w postaci JPEG.

Canon 5D Mark IV + Canon EF 400mm f/2.8L IS USM; 1/2000 sek., f 2,8, -1,7 EV; ISO 800.

Statyw Innorel RT80C z głowicą gimbalową Sevenoak SK-GH01.

bottom of page