top of page
© Krzysztof Madej ZNUDZONY LISEK 1000 px

Wyróżnienie

Krzysztof Madej

Znudzony lisek

Lis rudy (Vulpes vulpes) sfotografowany w trakcie przypadkowego spotkania na wycieczce górskiej w Tatrach  Słowackich, na zielonym szlaku z Téryho Chaty („Terinki”) w Dolinie Pięciu Stawów Spiskich do Zamkovského Chaty. Pojawił się niespodziewanie wśród skał w końcowym fragmencie trasy, nad ścieżką turystyczną. Później zniknął. Był jednak na tyle długo, że zdążyłem wymienić obiektyw na 55 – 250 mm, zrobić "z ręki" kilka zdjęć, łącznie w tym - najciekawszym.  Nikt z przechodzących turystów nie stosował żadnej przynęty ani go nie karmił, nie straszył, każdy wyłącznie skupił się na jego oglądaniu, tak żeby go nie spłoszyć i jak najdłużej oglądać w naturalnym siedlisku.

Ten rudy drapieżnik spełnia istotną rolę dla prawidłowego funkcjonowania tatrzańskiej fauny. Często można go spotkać w pobliżu szlaków i schronisk, gdzie szuka łatwego pożywienia. 

Gatunek nie jest zagrożony, ma status LC ( gatunek najmniejszej troski - Least Concern) w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych. To jeden z naszych najpospolitszych drapieżników. W Polsce nie podlega ochronie.

Cyfrowa obróbka polegała tylko na kadrowaniu zdjęcia.

Canon EOS 80D + Canon EF-S 55-250 mm 1:4-5,6 IS STM ustawiony na 250 mm;  1/320 sek., f 6,3, 0 EV; ISO 500.

bottom of page