top of page

Wyróżnienie

Paweł Wrona

Mroczny łowca

Zdjęcie wykonane w Lasach Wierzchosławicko-Radłowskich. Tym razem wybrałem się do lasu ze znajomym, który przyjechał sfotografować puszczyka uralskiego (Strix uralensis). Wyruszyliśmy na rowerach około 13:00 przy -15 stopniach mrozu. Gdy dotarliśmy do miejsca, w którym cztery dni wcześniej obserwowałem polującego osobnika, nasze twarze rozpromieniły się uśmiechem. Jest! Po cichu zostawiliśmy rowery w oddali i rozpoczęliśmy mozolny podchód. Ptak był chyba po obiedzie, bo spokojnie sobie siedział. Gdy podeszliśmy na dobrą odległość, mogliśmy rozkoszować się doborem kadrów.

Zdjęcie wykonane bez maskowania i wabienia. Zastosowano globalną obróbkę w programie graficznym polegającą na korekcie następujących parametrów: kontrast +10; cienie +10; nasycenie +10.

Puszczyk uralski jest objęty w Polsce ochroną gatunkową ścisłą. Wg Czerwonej Listy IUCN - gatunek najmniejszej troski LC (Least Concern).

Nikon D300S + Tamron MF SP 300 mm f/2.8 LD-IF ustawiony na 300 mm + telekonwerter Nikon TC14B 1,4x; 1/20 sek., f 5,6, -0,3 EV; ISO 800.

Statyw Benro A-269 M8, głowica kulowa Benro B-1.

bottom of page