top of page
Bezlitosna ©.jpg

Wyróżnienie

Wieńczysław Rak

Bezlitosna

Zdjęcie czapli siwej (Ardea cinerea - gatunek nie zagrożony; ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych) wykonałem w okolicach Miętna w województwie zachodniopomorskim.  Zdjęcie powstało przy niewielkim zbiorniku wodnym, który mijałem wielokrotnie bez większego zainteresowania. Pewnego razu wracając z zasiadki na jelenie postanowiłem dokładniej obejrzeć to miejsce. Okazało się, że wskutek bardzo suchego lata lustro wody obniżyło się o kilkadziesiąt centymetrów, odsłaniając muliste dno. Wytypowałem miejsce i rozstawiłem tam namiot, licząc na obecność ptaków brodzących. Odczekałem kilka dni i zdecydowałem się na zasiadkę. Na miejscu byłem przed wschodem słońca a właściwie jeszcze w nocy. Idąc w stronę namiotu usłyszałem głos czapli a w mojej głowie pojawiła się myśl „to będzie dobre miejsce”...

Uwięzione w tym niewielkim zbiorniku ryby zwabiły czaple siwe, bociany białe oraz mojego wymarzonego bociana czarnego, który był dla mnie do tej pory nieuchwytny.

Podczas obróbki pliku RAW poprawiłem kadrowanie, zmieniłem temperaturę barwową, rozjaśniłem cienie, zwiększyłem nasycenie i jaskrawość kolorów następnie zapisałem jako plik TIFF. W kolejnym kroku usunąłem szum, zmniejszyłem rozmiar, poprawiłem kolory oraz delikatnie wyostrzyłem gotowe zdjęcie, które zapisałem jako plik JPEG.

Canon 7D Mark II + Canon EF 400mm f/2.8L IS USM; 1/1600 sek., f 2,8, -1 EV; ISO 500.

Statyw Innorel RT80C z głowicą gimbalową Sevenoak SK-GH01, wężyk spustowy, namiot.

bottom of page