top of page
Posiłek ©.jpg

Wyróżnienie

Wieńczysław Rak

Posiłek

Zdjęcie bobra (Castor fiber - gatunek obecnie nie zagrożony wymarciem; status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych, w Polsce pod całkowitą ochroną) wykonane z zasiadki w okolicach Nowogardu w zachodniopomorskiem.

Piękny, słoneczny, majowy wieczór postanowiłem spędzić przy strumieniu, na którym bobry zbudowały tamę. Niewielka budowla spiętrzyła wodę do tego stopnia, że woda rozlała się po okolicznych zaroślach. W tych warunkach największą trudnością okazało się  znalezienie miejsca dającego dobry widok na zaporę. Jedyne znajdowało się w samym strumieniu, wykluczyło to możliwość wykorzystania wygodnego krzesełka do zasiadki.

Rozstawiłem statyw, zamontowałem aparat i  stojąc w wodzie po kolana oczekiwałem na gryzonia. Już po godzinie zacząłem odczuwać zimno wody.... Po kolejnej godzinie zacząłem rozglądać się za suchym miejscem i wtedy go dostrzegłem. Stał w wodzie pośród zarośli, nieopodal tamy, w jedynym miejscu, umożliwiającym wykonani zdjęcia. Posilał się świeżą gałązką, nie zwracając na mnie uwagi. Sięgnął po kolejne dwie gałązki, które spokojnie zjadł i zanurkował w wodzie.

Podczas obróbki pliku RAW poprawiłem kadrowanie oraz balans bieli( temperatura 5950, tinta +20), poprawiłem cienie, nasycenie i jaskrawość kolorów zapisałem jako plik TIFF. Następnie usunąłem szum, zmniejszyłem rozmiar, poprawiłem kolory oraz delikatnie wyostrzyłem gotowe zdjęcie, które zapisałem jako plik JPEG.

Canon 7D Mark II + Canon EF 400mm f/2.8L IS USM; 1/250 sek., f 2,8, -1 EV; ISO 400.

Statyw Innorel RT80C z głowicą gimbalową Sevenoak SK-GH01, wężyk spustowy.

bottom of page