top of page
© Łukasz Gwiździel PODŚWIETLONY 1000px.j

GRAND PRIX

Łukasz Gwiździel

Podświetlony

Zdjęcie wykonałem podczas jesiennych zasiadek na żurawie na małym rozlewisku na Pojezierzu Krajeńskim, gdzie fotografuję ptaki od kilku lat. Kiedy rano żurawie odlecą z noclegowni na żerowiska, to często zostaję jeszcze jakiś czas w czatowni i obserwuję inne ptaki. Okazało się, że przy mojej zasiadce żerowały wodniki. Często słyszałem je w okolicy, ale rzadko widywałem – to bardzo skryte ptaki. Tego poranka jeden z ptaków na kilka chwil wyszedł z zarośli. Pod ostre światło udało mi się zarejestrować jego kontur.

Na miejsce zawsze przychodziłem w nocy, żeby nie płoszyć zwierząt. W specjalnie przygotowanej niskiej czatowni, czekałem w pozycji leżącej na pierwsze promienie słońca. Czatownię zamaskowałem starannie siatką maskującą oraz roślinnością, która była dostępna w okolicy (turzyce, trzciny, pałka wodna). Sporo czasu poświęciłem na modyfikację i dopasowanie uchwytu obiektywu do zmian poziomu wody na rozlewisku. Każdy detal miał dla mnie duże znaczenie – obiektyw musiał być umieszczony tuż nad wodą, by uzyskać jak najniższą perspektywę i jak najładniejsze lustrzane odbicie ptaków w tafli rozlewiska.

Przy wywoływaniu RAWa zastosowałem podstawową obróbkę – podbicie kontrastu, wyrównanie jasnych i ciemnych partii obrazu, delikatne odszumianie i wyostrzanie, mała korekta balansu bieli oraz kadrowania.  Do wywołania zdjęcia użyłem tylko podstawowych narzędzi dostępnych w oprogramowaniu Adobe Lightroom.


Wodnik zwyczajny (Rallus aquaticus) – gatunek ptaka wodnego z rodziny chruścieli, objęty jest w Polsce objęty ścisłą ochroną gatunkową. W Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych IUCN sklasyfikowany jako Least Concern (najmniejszej troski).
 

Canon EOS 6D Mark II + Canon EF 400mm f/2.8L IS II USM; 1/4000 sek., f 6,3, -1 EV; ISO 160.
Stała platforma obserwacyjna własnej konstrukcji tuż nad taflą wody z głowicą Manfrotto 393 i siatką maskującą, wyzwalacz bezprzewodowy. 

bottom of page