GRAND PRIX

Łukasz Gwiździel

Podświetlony

Zdjęcie wykonałem podczas jesiennych zasiadek na żurawie na małym rozlewisku na Pojezierzu Krajeńskim, gdzie fotografuję ptaki od kilku lat. Kiedy rano żurawie odlecą z noclegowni na żerowiska, to często zostaję jeszcze jakiś czas w czatowni i obserwuję inne ptaki. Okazało się, że przy mojej zasiadce żerowały wodniki. Często słyszałem je w okolicy, ale rzadko widywałem – to bardzo skryte ptaki. Tego poranka jeden z ptaków na kilka chwil wyszedł z zarośli. Pod ostre światło udało mi się zarejestrować jego kontur.

Na miejsce zawsze przychodziłem w nocy, żeby nie płoszyć zwierząt. W specjalnie przygotowanej niskiej czatowni, czekałem w pozycji leżącej na pierwsze promienie słońca. Czatownię zamaskowałem starannie siatką maskującą oraz roślinnością, która była dostępna w okolicy (turzyce, trzciny, pałka wodna). Sporo czasu poświęciłem na modyfikację i dopasowanie uchwytu obiektywu do zmian poziomu wody na rozlewisku. Każdy detal miał dla mnie duże znaczenie – obiektyw musiał być umieszczony tuż nad wodą, by uzyskać jak najniższą perspektywę i jak najładniejsze lustrzane odbicie ptaków w tafli rozlewiska.

Przy wywoływaniu RAWa zastosowałem podstawową obróbkę – podbicie kontrastu, wyrównanie jasnych i ciemnych partii obrazu, delikatne odszumianie i wyostrzanie, mała korekta balansu bieli oraz kadrowania.  Do wywołania zdjęcia użyłem tylko podstawowych narzędzi dostępnych w oprogramowaniu Adobe Lightroom.


Wodnik zwyczajny (Rallus aquaticus) – gatunek ptaka wodnego z rodziny chruścieli, objęty jest w Polsce objęty ścisłą ochroną gatunkową. W Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych IUCN sklasyfikowany jako Least Concern (najmniejszej troski).
 

Canon EOS 6D Mark II + Canon EF 400mm f/2.8L IS II USM; 1/4000 sek., f 6,3, -1 EV; ISO 160.
Stała platforma obserwacyjna własnej konstrukcji tuż nad taflą wody z głowicą Manfrotto 393 i siatką maskującą, wyzwalacz bezprzewodowy. 

© 2016 fotosnajper.pl

© 2018 fotosnajper.com

  • Facebook Social Icon
  • Twitter Social Icon