top of page

Wyróżnienie

Roman Budziński

Pańskie oko

Myszołów zwyczajny (Buteo buteo) - ptak objęty ścisłą ochroną. Czerwona Lista IUCN klasyfikuje gatunek jako najmniejszej troski (LC - Least Concern).

Przechadzając się wzdłuż warszawskiej Wisły w okolicach Wawra zwróciłem uwagę na rozległą polanę porośniętą krzakami. Pod przewróconym drzewem zbudowałem namiot-czatownię z rurek pcv. Po Nowym Roku wybrałem się na pierwszą zasiadkę. Na przynętę wykorzystałem korpusy drobiowe. Tego dnia naliczyłem siedem myszołowów zwyczajnych, raz nawet pokazał się myszołów włochaty. Ptaki zachowywały się całkiem swobodnie i nie zwracały uwagi na manipulacje obiektywem. Dla myszołowa dwa osobniki to już tłok, a do tego doszło dość duże stado wron. Przepychanki między ptakami były widowiskowe. Wrony próbowały odpędzić myszołowy, ciągnąc je za pióra. Wykorzystując chwilę spokoju wykonałem to zdjęcie. Raz pokazał się bielik, ale stado wron tak dało mu „popalić”, że nie zdecydował się usiąść. Może następnym razem... 

Zdjęcie wywołane z RAW. Dokonałem korekcji ekspozycji, kontrastu, wyostrzenia, kadrowania, rozjaśnienia cieni. Wprowadziłem rozjaśnienie i kontrast lokalny.

Nikon D500 + Tamron SP 150-600 mm f/5,6-6,3 Di VC USD ustawiony na 600 mm; 1/1000 sek., f 10; ISO 1000.

Czatownia, ground pod własnej konstrukcji, głowica Manfrotto MHXPRO-BHQ2.

bottom of page